Yeşil Hedefler 2021


  • Su ve enerji kullanımını azalt.
  • Kafelerde pipet istemiyorum demeyi unutma :’)
  • Hızlı modaya destek olma, sürdürülebilir markalardan satın al.
  • Ulaşım için daha fazla bisiklet kullan.
  • Yavaşla.
  • Doğada daha fazla vakit geçir.
  • Sürdürülebilirlikle ilgili daha fazla şey öğren.
  • Harekete geç!

2020 iklim, sürdürülebilirlik, etik veganlık, plastik kirliliği, su kullanımı gibi konularda eskiye göre daha çok bilgi edindiğim bir yıl oldu. Bir seneden fazladır veganım ve daha uzun süredir et yemiyorum. Dünyamız ve kendim için en iyi olanı araştırırken çıktığım bu “yeşil dünya” macerasını hayatımın hemen hemen her yerinde uygulamaya başladım. Tasarımlarım için konu seçerken, bir şey almam gerektiğinde hatta gelecek planlarımın şekillenmesinde bile önemli etkileri var.

2021’de ise öğrendiğim, denediğim ve yaptığım her şeyi sürdürebilmek ana amacım. Bunun dışında konfor alanımdan çıkıp kendimi yeni şeyler öğrenmeye ve denemeye zorlamak da var 🙂 Bu yılın hedeflerine ulaşıp ulaşmadığımı 2022’de göreceğiz ama şimdiden kendimi adadım bu hedeflere.

Hem Yeşil Hedeflerimin içinde olan hem de 2021 hedeflerimden biri de yerli kaynakları desteklemek. Bilgi üreticileri de dahil buna. Bir konuda bilgi aradığımda ilk bu yerlere bakıyorum, bulamazsam İngilizce araştırmaya başlıyorum. Özellikle kozmetik alanı benim için biraz uzak, biraz yeni ve kendimi geliştirmek istediğim bir alan. Etik Seçimler yeni keşfettiğim bir kanal, beni tek tek İngilizce içerik araştırması yapmaktan kurtaracak gibi 😀 Bakmak isterseniz Youtube kanalı da var. Adı üzerinde zaten de kozmetik alanında vegan, cruelty-free, etik ürünleri gösteriyor, deniyor.

Pandemi yüzünden bütün market alışverişini internetten yapıyorum ve içindekiler kısmını göremediğim için bir şey istediğimde araştırmam gerekiyor sürekli. Veganoteacher‘ın market rehberleri kurtarıcı oldu bunun için, büyük marketlerdeki vegan ürünleri listeleyen rehberleri var profilinde. Zaten yemek/pasta tarifi konusunda ilk baktığım yerlerden biri. bitkisel besleniyorum da en çok tariflerini yaptığım hesap sanırım, her şeyin ölçüsü o kadar iyi ki :’) Evime uzak olduğu için gitme imkânım olmadı ama Simply Vegan Antalya‘da vegan bir mağaza. Kozmetikten gıdaya her şey var. Artık birçok şehirde vegan mağazalar var, hem destek olmak için hem de geleceğimiz için alışverişleri yerel mağazalardan yapabiliriz.

Bilgi konusunda da vegvorus ve solhliving platformlarını takip edebilirsiniz, veganlık ve sürdürülebilirlik konularında paylaşımlar yapıyorlar. Son olarak da en sevdiğim hesap vegan earth. Tariflerden bilgi videolarına kadar her şeyi bulabilirsiniz hesabında, Youtube kanalı da var. Takip etmenizi tavsiye ederim.

Bunlar benim iklim, dünya ve kendim için yapacaklarımın küçük bir listesi, belki sizin de yeşil hedefler belirleyip harekete geçmenizi sağlar ve hep beraber güzel bir dünyada yaşar, iyi bir gelecek sağlarız. 💚


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir