🌍 Paran Yeşil Mi?


İklim Krizi ve Bankalar: Bankan İklim Krizini Finanse Ediyor Olabilir!

2015’te imzalanan Paris Anlaşması’ndan beri dünyanın en büyük 60 bankası fosil yakıt şirketlerine 3,8 trilyon dolarlık finansman sağladı. Altı STK ağının yayınladığı rapora göre sıralamada ülkemizde ortaklıkları bulunan bankalar da var.

10. sırada BNP PARIBAS

13. sırada HSBC

28. sırada ING

42. sırada BBVA

Bankanız ilk 60 bankadan biriyse merak etmeyin, paranız her türlü bir yatırım için kullanılacak. Ama ne için kullanılacağını seçmek sizin elinizde. Fosil yakıtlara yatırım yapmayan bankalar var. Etik bankaları bulmak kolay değil, bankanıza direk sorabilir ya da bankaların faaliyetlerine bakabilirsiniz. Örneğin Akbank, finanse etmeyeceği faaliyetlere yeni kömürlü termik santrali projesini ekledi.

🌲 Neler Yapabilirsiniz?

– Bankanın reklamlarında yer alan sanatçılara mesaj atabilir, durumun farkında olmasını sağlayabilirsiniz.

– Bankaya ulaşabilir ve paranızı ne için kullandıklarını sorabilirsiniz. (Eğer bankanın yurtdışı ortaklığı varsa lütfen o bankayı da araştırmayı unutmayın.)

– Bu bilgileri yaygınlaştırarak daha fazla kişinin farkında olmasını sağlayabilirsiniz.

– Bankalara toplu mailler atabilir, paranızı kullandıkları faaliyetlerin takipçisi olacağınızı söyleyebilirsiniz. Banka, ağaç dikme etkinliği gibi çevreci projeler (kurumsal sosyal sorumluluk projeleri vb.) yapıp diğer yandan HES projesi finanse ediyor olabilir.

-İklim krizinin en büyük destekçilerinden olan büyük bankaların yerine daha yeşil/etik bankaları kullanabilirsiniz.

– Etik bankacılık sadece çevre konularını kapsamaz. Bankanız çevre konusunda duyarlı ama çocuk işçilerin çalıştırıldığı bir KOBİ finansmanı olabilir. Diğer faaliyetlerini araştırabilirsiniz.

Feragatname

Finansal uzman değilim, lütfen kendi araştırmanızı yapmayı unutmayın. Bankaların gösterdikleri ve yaptıkları faaliyetler arasında farklar olabilir. Araştırmam yalnızca bankaların çevre hakkındaki faaliyetleriyle ilgilidir. Araştırdığımda en etik ve kullanışlı bulduğum üç banka var ama tabiki hiçbiri %100 etik veya yeşil değil. (%100’e yakın bile değiller.) Bunlar: Akbank, Yapı Kredi ve İş Bankası.

Paranızı ne için kullanacağınızı bankanız değil, siz seçin.