NEDEN MİLYARDERLER VAR OLMAMALI?


İnsan beyni büyük rakamları anlama konusunda yetersizdir. Bu yüzden “bir milyar”ın ne kadar büyük bir rakam olduğunu tam anlayamıyoruz.

Bu yardımcı olabilir:

Bir milyon saniye: 11 gün

Bir milyar saniye: 32 yıl

Milyarderlerin İstifçiliği

Hayatınız boyunca 100 milyon ₺ kazandıysanız (50 sene boyunca aylık gelirinizin 165.000₺ olduğu düşünüldüğünde), kendinizi süper zengin sayarsınız. Ama yine de milyarder olmaktan 900 milyon ₺ uzakta olacaksınız. Bir milyar, harcaması çok zor olan bir miktardır. Bir insanın; diğer insanlar aç, evsiz ya da tedavi edilemeyen hastalıklarla boğuşurken bu kadar zenginliğe sahip olması mantıksızdır.

Milyarderler Servetini Kendi Kazanmıyor

Milyarder olmanın iki yolu vardır.

  1. Miras (Yaklaşık yarısı servetini bu şekilde elde etmiştir.)
  2. İşçi sınıfından faydalanma

“Kendi çabalarıyla” milyarder olmuş kişiler işçi sınıfını sömürerek servetlerini kazanırlar.

İki örnek:

(…) Amazon’da çalışan bir işçi, şişeye tuvaletlerini yapmak zorunda olduklarını belirtiyor. Amazon’da söylenene göre sadece 30 dakikalık ücretli mola veriliyor. (…) Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, dünyanın en zengin insanı. Bezos’un 183 milyar dolarlık serveti bulunuyor. Covid-19 pandemisi döneminde Jeff Bezos servetine 70 milyar dolar kattı. Milliyet – 26 Mart 2021

Doğuş Holding geçtiğimiz günlerde, Grand Hyatt Otel’de vaka görülmüş olmasına rağmen otel çalışanlarını çalıştırmaya devam etmişti. Doğuş grubun sahibi olduğu Grand Hyatt Otel, salgınla birlikte büyük bir skandala sahne olmuş, idari kadro kendini korumak için daha salgın söylentisi çıkar çıkmaz otelen uzaklaşırken, otel işçileri çalıştırılmaya devam edilmişti. Halk Tv – 14 Nisan 2020

Milyarderler Gerçekten Hayırsever Değil

Amazon kurucusu Jeff Bezos Nisan 2020’de Feeding America adlı kuruluşa $100 milyon bağış yaptı. Bir günde $125 Milyon kazanıyor.

Elon Musk iklim krizi için $100 milyon bağışta bulunacağını söyledi. Servetinin %0.1’inden daha az.

Bill Gates 2019’da $589 milyon bağışta bulundu. Servetinin %0.6’sıydı. Aynı zamanda neokolonyalist* bir vakfı var :’)

Hiç değilse bir şeyler yapıyorlar diye düşünebilirsiniz. İşçileri ya da gelişmekte olan ülkeleri sömürerek -sadece bir günde kazandıkları- parayı bağışlamaları iyi oldukları anlamına gelmez. Milyarderlerin var olması zaten yoksulluğun sebeplerindendir.

Bizi Umursamıyorlar, Ya Da Dünyayı

Küresel ısınmayı durdurmak için 300$ milyar yetiyor. Dünyanın en zengin 10 insanı 30$ milyar verse servetlerinde hâlâ 386$ milyar olacak.

Eğer gerçekten bir şey yapmak isteselerdi, yaparlardı. Bağışladıkları paralar; uzun saatler çalıştırdıkları işçileri, sağlık kurallarına uymamalarını ya da doğaya verdikleri zararı haklı çıkarmaz.

Amazon ya da diğer şirketlerden alışveriş yaptığınızda kimseye ya da hiçbir şeye zarar vermeyeceğinizi düşünmek naifliktir. Kapitalizmden kurtulmak şimdilik mümkün gibi görünmese bile daha az katkıda bulunmak, işçilerin ve çevrenin haklarını korumak bizlerin elinde.

Kaynaklar: Forbes, The Guardian, @emilyisliving, @tolmeia


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir